Sdílet

Tweet

Rozšíření Total commanderu o užitečné pluginy


Nejmocnější zbraní Total commanderu je naprosto snadná práce s pluginy, díky nimž ho můžeme rozšířit o nespočet dalších funkcí. Přidáním pluginu můžete pracovat s grafikou, přehrávat hudbu, video, vypalovat a spoustu dalších možností. Na stránkách autora se sice nějaké pluginy nacházejí, avšak pokud opravdu hledáme pořádnou sbírku funkčních pluginů všeho druhu, je potřeba navštívit stránky totalcmd.net. Vybraný plugin si stáhnete zabalený v archivu, jenž za pomocí programu Winrar či 7-zip rozbalíme do adresáře Plugins. Při první instalaci jej bude potřeba nejprve vytvořit. Následně přes Konfigurace/Možnosti otevřeme okno s nastavením, kde pod záložkou Doplňky najdeme možnost přidání jednotlivých pluginů.

Volba druhu pluginu

Jak je vidět Total commander rozlišuje čtyři druhy pluginů - WCX, WFX, WLX a WDX. Komprimační doplňky souborů (WCX) slouží k otvírání archivů, zde si lze přidat formáty, jenž nejsou standardně podporovány. Krom stále rozšířenějšího 7zip se může jednat třeba i o podporu obrazu disků. Doplňky systému souborů (WFX) slouží k umožnění přístupu k diskům, s nimiž si Windows nedokáže poradit. Tedy můžete spravovat i disky naformátované pro Linux, připojit se k Palm nebo PocketPC či vypalovat. Zobrazovací doplňky (WLX) rozšíří funkce o možnost si prohlížet obrázky, databáze i tabulky vytvořené v Excelu. Obsahové doplňky (WDX) umožňují zobrazení podrobnějších informací o souborech.

Asociace nového pluginu

Stažený plugin má jednu z těchto koncovek a podle jejího druhu stisknete vhodné tlačítko Konfigurovat. V okně se seznamem integrovaných pluginů kliknete na Přidat a poté zadáme cestu do složky Plugins, kde jej vybereme.