Sdílet

Tweet

Ftp klient programu Total commander


K nabídce se lze dostat kliknutím na Síť v menu a poté si zvolit potřebnou funkci pro protokol FTP, nebo vsadit na jednu s mnohem snazších variant. Pod klávesou zkratkou ctrl+ F se skrývá okno správce FTP, jenž můžete ještě vyvolat kliknutím na ikonu FTP. V levém okně máme seznam všech definovaných připojení na ftp svého hostingu. Máme-li již připojení nastavené, není to nic těžkého, již stačí jen stisknout první tlačítko Připojit.

Připojení k fpt serveru

Avšak mnohem podstatnější je si objasnit vytvoření nového připojení. Po kliknutí na toto tlačítko se otevře okno s nastavením. Název relace slouží k trefnému pojmenování, jenž se bude ukazovat v seznamu. Políčko hostitel(port) určuje ftp server, jenž povětšinou začíná právě písmenky ftp a za tečkou může být třeba název domény. Jméno uživatele může být u automaticky vygenerovaného připojení taktéž názvem domény, a povětšinou máme možnost si sami nastavit vlastní parametry, kdy si krom uživatele a hesla můžeme nastavit i do jaké složky se budeme primárně připojovat. Není tak naprostou podmínkou zavítat do kořenového adresáře ftp.

Vytvoření nového připojení

Pokud pro svoji práci potřebujeme konkrétní složku, můžeme si ušetřit práci a nechat Commandera se připojit přímo pod ní. Toho dosáhneme vyplněním políčka Vzdálená složka. Uploudujeme-li často obrázky umístěné v adresáři img, tak zkrátka do tohoto políčka dopíšeme img a budeme se rovnou připojovat do tohoto adresáře. To samé platí i o umístění na našem pevném disku. Vyplněním řádku Místní složka si zase můžeme ušetřit trochu té práce s dohledáním adresáře, v němž máme zdroj nahrávaných obrázků. Záleží tak na každém, jakým stylem ftp využívá a co se mu více hodí. Za zmínku ještě stojí nastavení Použít pasivní režim. Jeho zaškrtnutím si zajistíme bezproblémové navázání spojení.

Výčet existujících připojení

A nyní jsme již zpět na začátku, kdy se nám v okně seznamu připojení již objevilo nově vytvořené ftp. Nyní již stačí pouhé stisknutí Připojit a během několika vteřin budeme nalogováni na příslušném serveru hostingu. Vytváření adresářů, mazání, kopírování funguje naprosto obdobně jako při správě fyzického disku v počítači.